ΠΡΌΛΟΓΟΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας η ομάδα  της Β τάξης του σχολείου μας , η οποία για πρώτη φορά συμμετέχει σε Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας , αποφάσισε να ασχοληθεί με το θέμα : ‘ Κυκλοφοριακή Αγωγή – Ατυχήματα – Πρώτες Βοήθειες ’ .

Τα μέλη της ομάδας  θέλησαν να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο θέμα , γιατί τόσο η κυκλοφορία στους επικίνδυνους σημερινούς δρόμους όσο και τα ατυχήματα και οι πρώτες βοήθειες είναι μια καθημερινή πραγματικότητα .

Οι στόχοι που έθεσε η ομάδα μας ήταν οι εξής :

¨     Να μάθουν τα παιδιά τους βασικούς  κανόνες σωστής και ασφαλούς μετακίνησης στους δρόμους  και ορισμένους βασικούς κανόνες του Κ.Ο.Κ. που έχουν σχέση με τον πεζό , τον επιβάτη και τον οδηγό δικύκλου .

¨     Να συνειδητοποιήσουν ότι στην καθημερινή ζωή ο κίνδυνος των ατυχημάτων παραμονεύει πάντα και τις περισσότερες φορές απλές ενέργειες είναι αρκετές για την αποτροπή τους.

¨     Να μάθουν τις βασικές τεχνικές για να μπορούν σε περίπτωση ανάγκης να μην μείνουν απλοί θεατές αλλά να βοηθήσουν τον συνάνθρωπό τους.

¨     Να αποκτήσουν την ικανότητα της εποικοδομητικής συνεργασίας μεταξύ τους , ώστε να δρουν συλλογικά και από κοινού να θέτουν στόχους και να φτάνουν σ’ αυτούς .

¨     Να καλλιεργήσουν το ενδιαφέρον τους για την έρευνα .

¨     Να δοθεί η ευκαιρία σε  κάποια παιδιά  να αναδείξουν κάποια συγκεκριμένη δεξιότητα ή ταλέντο ( π.χ. ζωγραφική , στιχουργία ) .

Τα παιδιά της ομάδας χωρίστηκαν σε υποομάδες (κυκλοφοριακής αγωγής – ατυχημάτων – πρώτων βοηθειών )  και παρουσίασαν το θέμα του τομέα τους στους υπόλοιπους . Οι πληροφορίες συγκεντρώθηκαν από διάφορα βιβλία , το Internet  καθώς και πληροφοριακό υλικό υπηρεσιών  ( Τροχαία , ΔΕΗ , Υπουργείο Υγείας κ.α.) . Ζωγράφισαν σκίτσα και έγραψαν ποιηματάκια . Διατύπωσαν ερωτηματολόγια , τα μοίρασαν και τα επεξεργάστηκαν . Στο χώρο του σχολείου μας έγινε μια ενημέρωση από την κ. Δημητρίου Αναστασία , επίκουρο καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αιγαίου , την οποία ευχαριστούμε θερμά για το πλούσιο υλικό του ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε.  που μας παραχώρησε .

Σ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος τα μέλη της ομάδας εργάστηκαν με μεράκι και ενθουσιασμό .

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε για την συνεργασία τους , τους μαθητές της Β’ Γυμνασίου , το Διευθυντή του σχολείου μας κ. Πετρίδη Αναστάσιο , καθώς και την κ. Σοφία Ευθυμιάδου υπεύθυνη των προγραμμάτων Υγείας για την συμπαράσταση , τις συμβουλές και την βοήθειά της .

Οι συντονιστές του προγράμματος

Γερμανός Χρήστος

Καρανάσιου Αρετή

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα:

Αλεξανδρίδου Ελένη

Αντωνιάδης Ευάγγελος

Βασιλείου Βασιλική

Βελίκης Ευάγγελος

Γεράκη Δήμητρα

Γεράκης Αθανάσιος

Γκορνίτσαλη Κωνσταντινιά

Δήμου Ευαγγελία